O parafii – nasz parafia wczoraj i dziś.
Ideologia komunistycznego państwa programowo odrzucała istnienie Boga. Niczym biblijna Wieża Babel pięły się ku górze coraz to wyższe budowle. Bloki mieszkalne zdawały się sięgać chmur tak jakby chciano w ten sposób udowodnić, że człowiek nie potrzebuje Boga do tego, aby dosięgnąć Nieba.
W planach tych nowych osiedli nie było miejsca na krzyże. Dla Boga nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Przykładem ingerencji Bożej w nasze ziemskie sprawy jest świątynia wzniesiona w centrum osiedla na Bródnie, przy ulicy Kondratowicza 2. Jest to kościół pw. św. Włodzimierza i bł. Honorata Koźmińskiego, którego budowniczym i pierwszym proboszczem był ks. prałat Henryk Zaraś.W mrocznym okresie stanu wojennego, w 1982 roku, rozpoczęto starania o powstanie trzeciej świątyni katolickiej na Bródnie. Dwie parafie (Matki Bożej Różańcowej i św. Marii Magdaleny) nie były w stanie ogarnąć opieką duszpasterską rosnącej liczby mieszkańców. Nowy kościół był koniecznością. Przez osiem lat piętrzyły się trudności, głównie ze strony komunistycznych władz lokalnych. Wizja pozyskania placu pod kościół u zbiegu ulic Rembielińskiej i Kondratowicza zarysowała się podczas konsultacji zainteresowanych stron z naczelnym architektem Bródna Jerzym Stanisławskim. Pozyskanie placu pod kościół, tworzeni nowego ośrodka duszpasterskiego władza metropolitalna zleciła ks. Henrykowi Zarasiowi. Do niego należało zorganizowanie parafii, opracowanie projektów, wybudowanie tymczasowej kaplicy, a następnie kościoła. Staraniom nowego duszpasterza o powstanie świątyni towarzyszyły modlitwy mieszkańców Bródna, zwłaszcza z parafii Matki Bożej Różańcowej.
Dzięki zaangażowaniu ks. Henryka Zarasia bardzo szybko wzniesiono tymczasową kaplicę. Już 12 listopada 1989 roku odprawiono tam pierwszą Mszę świętą. 1 lipca 1990 roku przy kaplicy pw. św. Włodzimierza erygowano parafię, a na proboszcza powołano ks. Henryka Zarasia. Jesienią 1992 roku proboszcz otrzymał pozwolenie na budowę kościoła i niezwłocznie rozpoczęto prace. 19 września 1999 roku wmurowano kamień węgielny, pochodzący z Ławry Peczerskiej w Kijowie. Ważnym wydarzeniem w życiu parafii były pierwsze misje (maj-czerwiec 2000 roku), prowadzone przez ojców kapucynów. Na zakończenie biskup ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej Kazimierz Romaniuk poświęcił 12-metrowy krzyż misyjny, który został umieszczony na wieży kościoła. Niedługo potem, 5 maja 2002 roku, tenże biskup dokonał poświęcenia nowej świątyni i odprawił w niej pierwszą Mszę świętą. W sercu bródnowskiego osiedla wznosi się monumentalna świątynia. Wnętrze kościoła przywodzi na myśl bezkres stepowych pól, zamieszkanych przez ludy, które dzięki św. Włodzimierzowi poznały Chrystusa. W ołtarzu głównym jednonawowej świątyni znajduje się wizerunek patrona otoczonego postaciami dwóch aniołów. Po prawej stronie ołtarza jaśnieje Matka Boża Włodzimierska, natomiast po lewej — Matka Boża Nieustającej Pomocy. Na lewej ścianie kościoła znajdują się obrazy św. Hieronima i św. Bazylego, patronów bródnowskich ulic znajdujących się niedaleko świątyni. Po przeciwnej stronie umieszczono obrazy świętych związanych z krzewieniem chrześcijaństwa na polskich ziemiach, patronów naszego kraju — Wojciecha i Stanisława. Kościół ma dwie kaplice boczne: Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.